Kalender for 2019 – 2020

 

Juni

Mandag d. 3. juni – 21. juni – Mundtlig prøveperiode

Onsdag d. 5. juni – Grundlovsdag. Forældrearrangement

Mandag d. 24. juni – Outro

Tirsdag d. 25 juni – Outro

Onsdag d. 26 juni – Outro

Torsdag d. 27 juni – Outro

Fredag d. 28 juni – Outro

Lørdag d. 29 juni – Dimission


August

Søn. D. 11: Skolestart

Man. D.12 – Ons. d.14: Introdage

Tor.d. 15 – fre. d.16: Linjedage

Lør. D. 17 – Søn. d. 18.: Bliveweekend

 

September

Tor. d. 5: Undervisning af ”Digitale ambassadører”

Ons. d. 11 – fre.d.13:”Faldskærm og sikkerhedsnet” – en teambuilding tur.

Ons. d. 18.: Septembersamtale – en trivselssamtale med alle elever.

Lør. D. 28: Forældredag og bliveweekend.

Søn. d. 29: Efterskolernes dag

Man. d. 30: Studievejledningsdag

 

Oktober

Tir. d. 8: Sport og Spand

Ons d. 9 – fre. d. 11: Linjedage

Man d. 14 – fre. d. 18: Efterårsferie

Ons. d. 30: Spil dansk dag.

 

November

Man. d. 4: Lang weekend – eleverne møder ind kl. 19- 21

Man. D. 11 – fre. d. 15: Utopia – et politisk rollespil.

Man d.18 – ons. d. 20.: terminsprøver.

Fre. d. 22: Kontaktgruppedag

Man. d. 25 – fre. d. 29: Brobygning.

 

December

Fre. d. 13. Standpunktskarakter og UPV (uddannelsesparathedsvurdering )

Tor. d. 19: Lysfest

Fre. d. 20: Jul og spand

Lør- d. 21 – Søn d. 5 januar: Juleferie

 

Januar

Søn. d. 5: Retur fra juleferie kl. 19 – 21

Ons. d. 8: Efterskolernes aften – Åbent hus.

Tor. d. 9: Forældresamtaler

 

Februar

Søn. d.2 – fre. d. 7: Lejrskole til Idre Fjell

Man. d. 10 - fre. d. 14: Vinterferie

Søn. d. 16: Ankomst fra vinterferie kl. 19 – 21

 

Marts

Man. d. 9 – fre. d. 13: Linjeuge

Tor. d. 12: Forestilling / aftenarrangement

 

April

Fre.d. 3: Påske og Spand

Man. d. 6 – man. d. 13: Påskeferie

Man. d. 13. Retur fra påskeferie kl. 19 – 21

Ons. d. 22 – tor. d. 23: Linjedage

Man. d. 27: Standpunktskarakter

 

Maj

Fre. d. 1 – søn. d. 3: Bryllupsweekend.

Man. d. 4 – tor. d. 7: Skriftlige prøver

Fre. d. 8. St. bededag

Ons. d. 13: Nye elevers aften

Man. d. 18 – ons. d. 20: Linjedage

Tor. d. 21: Kr. Himmelfart

Ons. d. 27: Kortfilmsfestival

Søn. 31.: Pinse

Man. d. 2: 2.pinsedag – elever retur kl. 19-21

 

Juni

Tir. d.2 – fre. d. 19: Mundtlige prøver

Fre. d. 5. Gl. elevers dag & Grundlovsdag

Man. d. 22 – fre.d. 26: Outro uge

Lør. D. 27. Dimission